- ekolab@ekolab.pl
- 61 651 01 01
- ul. Południowa 5, 62-006 Kobylnica
Nasza firma pomaga klientom w skutecznym uzyskaniu wymaganych prawem pozwoleń wodnoprawnych oraz dokonywaniu niezbędnych zgłoszeń wodnoprawnych.
Zgodnie z art. 394 Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, zgłoszenia wodnoprawnego wymaga:
Jeżeli wyżej wymieniona ustawa nie stanowi inaczej, uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego jest z kolei wymagane na:
Warto wyjaśnić, iż wymienione w punkcie pierwszym usługi wodne obejmują: 1) pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych; 2) piętrzenie, magazynowanie lub retencjonowanie wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz korzystanie z tych wód; 3) uzdatnianie wód podziemnych i powierzchniowych oraz ich dystrybucję; 4) odbiór i oczyszczanie ścieków; 5) wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, obejmujące także wprowadzanie ścieków do urządzeń wodnych; 6) korzystanie z wód do celów energetyki, w tym energetyki wodnej; 7) odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych – wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast; 8) trwałe odwadnianie gruntów, obiektów lub wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych, a także odprowadzanie do wód – wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast; 9) odprowadzanie do wód lub do ziemi wód pobranych i niewykorzystanych.
Szczególne korzystanie z wód odnosi się natomiast do następujących czynności: 1) odwadnianie gruntów i upraw; 2) użytkowanie wody znajdującej się w stawach i rowach; 3) wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego określone w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ust. 1; 4) wykonywanie na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej; 5) rybackie korzystanie ze śródlądowych wód powierzchniowych; 6) wykorzystywanie wód do celów żeglugi oraz spławu; 7) przerzuty wód oraz sztuczne zasilanie wód podziemnych; 8) wydobywanie z wód powierzchniowych, w tym z morskich wód wewnętrznych wraz z wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej oraz wód morza terytorialnego, kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu; 10) chów ryb w sadzach; 11) zapewnienie wody dla funkcjonowania urządzeń umożliwiających migrację ryb.
Pozwolenie wodnoprawne wydaje się na wniosek, a do wniosku niezbędne jest dołączenie zawierającego odpowiedni zakres informacji operatu wodnoprawnego. Kluczem do sprawnego uzyskania wymaganych decyzji, jest dobrze przygotowany operat wodnoprawny. Jego treść i zawartość, podobnie jak zestaw kompletnych załączników do wniosku, zależy od potrzeb klienta i zakresu korzystania z wód. Zgodnie z art. 407 Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, do wniosku dołącza się:
Ekolab Sp. z o. o. ma wieloletnie doświadczenie w postepowaniach z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, prowadzi bieżące uzgodnienia z organem Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i na przestrzeni lat pomógł klientom uzyskać setki pozwoleń wodnoprawnych.
Nasze akredytowane laboratorium podejmuje się wykonania analiz gleby, wody, ścieków oraz szeregu innych badań środowiskowych. Wykonujemy również pomiary środowiska pracy oraz pomiary substancji chemicznych. W związku z rosnącymi wymaganiami prawa oraz naszych Klientów wdrożyliśmy system zarządzania zgodny w wymaganiami opisanymi w normie PN-EN ISO/IEC 17025, a nasze kompetencje w zakresie pomiarów i badań laboratoryjnych zostały potwierdzone certyfikatem przez Polskie Centrum Akredytacji.