- ekolab@ekolab.pl
- 61 651 01 01
- ul. Południowa 5, 62-006 Kobylnica
Doświadczeni specjaliści pomogą Państwu zidentyfikować źródła emisji zanieczyszczeń do powietrza, określą wymogi prawne oraz opracują dokumenty pozwalające na skuteczne uzyskanie niezbędnych pozwoleń i zgłoszeń.
Zgodnie z art. 180 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane. Zgodnie z art. 152 ust. 1, 2 i 2a ww. ustawy instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska. Instalacje należy kwalifikować według:
Zgodnie z § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia, pozwolenie na emisję gazów i pyłów w sposób zorganizowany nie jest wymagane dla instalacji nieobjętych standardami emisyjnymi, w przypadku gdy żadna z substancji wprowadzanych do powietrza nie powoduje przekroczenia 10% dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu, albo 10% wartości odniesienia. Warunek ten nie dotyczy instalacji powodujących emisję pyłu zawieszonego PM2,5 do powietrza.
Powyższe dotyczy źródeł emisji zorganizowanej.
Substancje, których zorganizowana emisja podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia wymienione są w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz.U. nr 16, poz. 87).
Eksploatacja instalacji lub urządzenia nie powinna powodować przekroczenia standardów emisyjnych (art. 141 ust. 1 Prawo ochrony środowiska). Przy czym dotrzymanie standardów emisyjnych, o których mowa w art. 145 ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz w przepisach odrębnych, nie zwalnia z obowiązku zachowania standardów jakości środowiska. Instalacje podlegające pod obowiązek dotrzymania standardów emisyjnych wymienione są w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów.
Nasze akredytowane laboratorium podejmuje się wykonania analiz gleby, wody, ścieków oraz szeregu innych badań środowiskowych. Wykonujemy również pomiary środowiska pracy oraz pomiary substancji chemicznych. W związku z rosnącymi wymaganiami prawa oraz naszych Klientów wdrożyliśmy system zarządzania zgodny w wymaganiami opisanymi w normie PN-EN ISO/IEC 17025, a nasze kompetencje w zakresie pomiarów i badań laboratoryjnych zostały potwierdzone certyfikatem przez Polskie Centrum Akredytacji.